top of page
Vyhľadávanie

Ako sa rodilo vo Švajčiarsku

  • Writer: Peťo a Júlia
    Peťo a Júlia
  • Sep 5, 2023
  • Čítanie: 6

Updated: Apr 18, 2024



Keď sme sa sťahovali do Švajčiarska, okrem iného sme mali v Julkinom bruchu bezpečne zabaleného malého človeka. Vtedy bol asi vo veľkosti avokáda, dnes sa snaží objavovať svet vonku všetkými zmyslami a poctivo s nami absolvuje švajčiarske výlety. A keďže uplynul už viac ako rok od kedy sa tu narodil, rozhodli sme sa napísať o tom ako to prebiehalo jeden článok. Detailov vás jednoznačne ušetríme, píšeme ho skôr ako pomôcku pre tých, ktorí vo Švajčiarsku očakávajú príchod nového malého človeka a tiež ako zaujímavosť pre tých, ktorí by chceli vedieť ako to tu funguje.

Pred narodením

Keďže v dobe, keď sme sem prišli bol v bruchu už nejaké 3 mesiace, tak prvé kontroly a fotenia absolvoval už v Prahe. O to ,,zábavnejšie" to po príchode do Šajčiarska bolo, keďže predtým ako sme išli na kontrolu sme potrebovali zdravotné poistenie, čo bolo v Julkinom prípade trochu náročejšie, lebo ešte stále robila pre českú firmu. Aby sme to skrátili, poistenie sme nakoniec nejako vybavili, ale na prvú kontrolu sme išli bez neho, prehliadku sme zaplatili a spätne nám to preplatila poisťovňa.

Čo je tu iné ako poznáme z domu je, že prehliadky sú tu preplácané poisťovňou až od 13. týždňa. Ak chce ísť žena na kontrolu predtým, musí si to zaplatiť sama, prípadne mať pripoistenie už dlhšie pred začatím tehotenstva. Od 13. týždňa sú však prehliadky (7 kontrôl, 2 ultrazvuky) preplácané poisťovňou. To platí aj pre liečbu predpísanú lekárom. Napríklad, Julka mala nízke hodnoty železa a infúzia, ktorú potom preplatila poisťovňa stála asi 300 frankov.

Ďalším veľkým rozdielom je, že predpôrodnú prípravu môžete absolvovať v nemocnici, u rôznych organizácií alebo u pôrodnej asistentky (sage-femme). Pred pôrodom si môžete vybrať pôrodnú asistentku, ktorá vás bude navštevovať aj po pôrode, prípadne u nej absolvovať aj všetky prehliadky počas tehotensta.

Čo nás prekvapilo (oproti Prahe) bolo, že miesto, kde sa malý narodí sme si síce mohli vybrať, ale nikde sme sa dopredu nehlásili a lekárka povedala, že v podstate stačí, že do nemocnice prídeme pred pôrodom a ona tam len odošle náš záznam (elektronicky).

Na kontroly sa do nemocnice nechodí. My sme mali naplánovanú kontrolu v ambulancii v deň plánovaného pôrodu. Ak by sa dovtedy malý nenarodil, tak o týždeň na to sme mali ísť na kontrolu do nemocnice.

Na to, aby nám potom vydali rodný list sme museli vybaviť nové preklady našich dokumentov, ale o tom ako to funguje píšeme v závere pre tých, ktorí by to potrebovali.

Narodenie

Termín narodenia bol naplánovaný na začiatok augusta. Týždeň predtým sme ešte plánovali výlet, ale keďže sme na ďalší deň čakali návštevu a aj kočík :D, tak sme nakoniec upratali, navarili a išli sa prejsť. Potom ako sme si večer ľahli, malý človek v bruchu začal kopať ostošesť a Julke odtiekla plodová voda. Inštrukcie hovorili, že ak vytečie plodová voda, máme zavolať do nemocnice a čo najskôr tam prísť. Keďže malý mal dovolené ísť von až keď bude mať kočík, nemali sme zbalenú žiadnu tašku do pôrodnice. Tak sme zbalili nejaké veci do vaku, zavolali Uber a okolo 23 h vyrazili.

Izba v nemocnici vo Švajčiarsku
Izba (Zdroj: https://www.chuv.ch/fr/dfme/dfme-home/femme-mere/grossesse-accouchement/accoucher-a-la-maternite/salles-daccouchement)

V nemocnici nás zaregistrovali, Julku napojili na prístroje, skontrolovali dokumenty a povedali, že ju presunú na izbu a do 24 h by sa mal spustiť pôrod. Izby boli dvojlôžkové, kúpeľňa mala vstup z 2 izieb. Keďže na izbe už niekto bol, Peťo tam ostať nemohol a poslali ho domov s tým, že mu potom zavolajú. Julke povedali, že sa má vyspať, oddýchnuť si, aby mala dosť síl na ďalší deň. Vyspať sa už nestihla, keďže malý sa narodil už ráno pred 8 hodinou.

Medzitým jej dovolili ísť do izby, kde bol gauč, kúpeľňa a mohla tam byť sama. Predtým ako sa už pôrod začínal, zmerali odozvy, skontrolovali ju a pôrodné asistentky ju previezli na pôrodné sály. Tam to vyzeralo inak ako by sme v nemocnici čakali. Síce tam bolo pripravené všetko potrebné a posteľ, bola tam aj fitlopta, rebriny a vedľa vaňa v ktorej jej pripravili kúpeľ na uvoľnenie bolestí. Ako sme zistili, epidurálu sa snažia vyhnúť, aby pôrod prebehol plynulejšie, ale možnosť tu je. Klystír nepoužívajú. Ak je pôrod bez komplikácií, vedú ho len pôrodné asistentky, lekára volajú len ak je to potrebné. A Peťo tam mohol byť celý čas.

Pôrodná sála vo Švajčiarsku
Pôrodná sála (Zdroj: https://www.chuv.ch/fr/dfme/dfme-home/femme-mere/grossesse-accouchement/accoucher-a-la-maternite/salles-daccouchement)

Po narodení

Keď sa Miško narodil, najprv ho dali Julke na bonding a prisatie, potom ho skontrolovali a Julke doniesli raňajky. Počas toho ako sa Julka najedla dostal malého na bonding Peťo (pri príprave nám spomenuli, že si má vziať košeľu), všetko v tej istej miestnosti. No a odvtedy nám ho už nevzali ani na minútu :D.

Raňajky na pôrodnej sále
Raňajky a Peťo s Miškom pod košeľou

Keďže malý aj Julka boli v poriadku, tak nám po asi 1-2h navrhli, že nemusíme ísť na klasickú izbu, ale môžeme ísť do nemocničného hotela. Vraj to pokrýva klasické poistenie a bude to pre nás pohodlnejšie. A tak nás odviezli o ulicu vyššie a ubytovali v nemocničnom hoteli.

Tam sme mali 3-lôžkovú posteľ a vlastnú toaletu s kúpeľňou. Julka dostala na ruku náramok na privolanie pomoci, Miško vaničku na kolieskach a Peťo mohol za malý príplatok ostať s nami. V kúpeľni sme mali pripravené všetko - plienky, oblečenie pre malého, hygienické potreby pre Julku atď. A na izbe aj vankúš na kojenie. Takže nakoniec to, že sme nemali zbalenú tašku nebol až taký problém.

Izba v nemocničnom hoteli Lausanne
Izba v nemocničnom hoteli (Zdroj: https://lausanne.hoteldespatients.ch/chambre/chambre-twin/#&gid=1&pid=4)

Jedlo sme mali v hotelovej reštaurácii. Raňajky formou švédskych stolov s bohatým výberom, obedy a večere sme si vyberali z jedálneho lístka. Ráno a večer sme chodili (v hoteli) na kontrolu k pôrodnej asistentke, tam sme si mohli doplniť aj veci, ktoré by nám chýbali (plienky, bodýčka...). Na konci sme ešte išli do nemocnice na kontrolu k pediatričke a potom sme mohli ísť domov.

Reštaurácia v nemocničnom hoteli Lausanne
Reštaurácia v nemocničnom hoteli (Zdroj: https://lausanne.hoteldespatients.ch/restauration/)

Po príchode domov

Ďalší deň po príchode domov k nám prišla pôrodná asistentka a bola u nás ešte asi 7x v priebehu prvého mesiaca. Vždy malého skontrolovala, odvážila a dala nám nejaké doporučenia. K pediatrovi sme potom prvý krát išli, keď mal 1 mesiac.

No a švajčiarsky rodný list dostal viac ako mesiac po narodení a s tým sme potom riešili ďalšie doklady.


Na záver by sme radi dodali, že to bola naša jediná skúsenosť. Nemáme to s čím porovnávať a tak sa o to ani nesnažíme. Boli sme veľmi spokojní, lebo ten štandard, ktorý sme dostali bol pre nás nadštandardom a zároveň sme stretli milých ľudí, ktorí s nami komunikovali po anglicky :D. Tak veríme, že ste sa dozvedeli niečo nové, prípadne, ak máte nejaké otázky na ktoré by sme vedeli odpovedať, pokojne sa pýtajte :)


Praktické rady na záver:

  1. Vybavovanie švajčiarskeho rodného listu (zosobášení rodičia bez SK národnosti, len pri prvom dieťati - pri ďalších je potrebné menšie množstvo dokumentov) - menej ako 6 mesiacov pred narodením je potrebné získať rodné listy (oboch rodičov) a sobášny list z miestnej matriky (SR) (ďalej doklady) - doklady je potrebné opatriť apostilou (obvodný úrad) - doklady s apostilou dať preložiť súdnemu prekladateľovi - podpis a pečiatku súdneho prekladateľa musí apostilou osvedčiť krajský súd, kde je prekladateľ zapísaný (samozrejme každý krok je spoplatnený) - tieto doklady sme pri narodení nechávali v nemocnici (lebo majú dohodu s úradom) a ďalej komunikovali s úradom po vydanie rodného listu, ktoré trvalo asi 5 týždňov

  2. Vybavovanie slovenského rodného listu (RL) - na vybavenie slovenského pasu je potrebný slovenský RL o ten je možné požiadať na matrike v mieste narodenia jedného z rodičov alebo cez slovenskú ambasádu - je potrebné počítať s tým, že RL pre všetky deti narodené mimo SR vydáva Osobitná matrika a môže to trvať aj 3 mesiace, ale samozrejme môže to byť aj kratšie (u nás to bolo viac ako 2 mesiace). Pri vybavovaní cez ambasádu sa to predĺži ešte o čas posielania dokladov diplomatickou poštou (asi 2x do mesiaca). - pri vybavovaní na Slovensku je potrebné tam byť osobne alebo môžu o RL požiadať blízki príbuzní (Niektoré matriky vyžadujú splnomocnenie, iné nie. Ak splnomocnenie vyžadujú overte si či im bude stačiť splnomocnenie zo Švajčiarska. Na overenie podpisu môžete využiť aj miestny úrad (commune).) - švajčiarsky RL je potrebné apostilovať na prefektúre, preložiť súdnym prekladateľom (z jedného z 5 jazykoch v ktorých RL je, teda FJ, NJ, TJ, AJ a ŠJ) a (asi) overiť - preložený RL doložiť spolu s dokladmi totožnosti rodičov a Zápisom o narodení na matrike

  3. Doklady na cestovanie - cestovný pas je možné vydať na základe slovenského RL - je možné o neho požiadať na ambasáde alebo na ktoromkoľvek okresnom riaditeľstve Policajného zboru na Slovensku - dieťa musí byť vždy osobne prítomné - v prípade vybavovania na SR je možné požiadať aj o zrýchlené vydanie za poplatok (do 2 dní 24€) - ak potrebujete vycestovať skôr ako bude mať dieťa pas, je možné požiadať na veľvyslanectve o Náhradný cestovný doklad, ten sa vydá na základe švajčiarskeho RL na počkanie, no je potrebné si vopred rezervovať termín. Doklad platí jednorázovo a len na cestu na Slovensko (nie naspäť, ale tam už môžete so slovenským RL vybaviť pas).

  4. Hľadanie pôrodnej asistentky/ sage-femme / Hebamme / levatrice My sme použili stránku hebammensuche, kde si ich viete vyfiltrovať podľa lokalít, jazykov a ďalších kritérií.

 
 
 

Commentaires


Ak chcete info o nových článkoch na blogu, tak nám tu nechajte svoj e-mail:

Ak Vám do 15 min nepríde mail (ani do SPAMu),

dajte nám vedieť. :)

  • Instagram

©2022 vytvorili Peťo a Júlia s pomocou Wix.com

bottom of page