top of page
Vyhľadávanie

Šoférujeme vo Švajčiarsku

  • Writer: Peťo a Júlia
    Peťo a Júlia
  • Feb 12, 2023
  • Čítanie: 6

Updated: Apr 18, 2024


Pri zmienke o sťahovaní do nášho vytúženého podnájmu sme opomenuli jednu vec. Byt nebol zariadený. To je však vo Švajčiarsku celkom bežná situácia. A tak sme sa popri tom, ako sme kupovali nože, aby sme nemuseli rezať zemiaky a chlieb príborovým nožíkom zamerali na zháňanie nábytku.

Ako prvá prišla na rad samozrejme posteľ. Keďže vo Švajčiarsku je veľký obrat podnájomníkov a mnohí sa potrebujú niečoho zbaviť, nebol problém zohnať nábytok z druhej ruky. Jednak sme vedeli, že sme tu len na relatívne krátku dobu a jednak keď vezmeme do úvahy švajčiarske ceny nábytku, tak by sme asi na začiatku skrachovali. Na sťahovanie sme si požičiavali auto. Na carsharing má na trhu takmer monopol spoločnosť Mobility, ktorá spolupracuje okrem iných dopravcov aj so štátnymi železnicami, čoho výsledkom je, že viac ako 40 % áut parkuje práve tam. Majú autá všade a áno, nie je to veľmi lacné. My sme si na sťahovanie požičali kombík (konkrétne Renault Mégane). Najprv sme zašli do práce po vyradenú mikrovlnku, vyniesli ju hore a išli po posteľ. Posteľ rozložená na prvočinitele sa nám prekvapivo vošla do auta i do nášho mini výťahu. Podarilo sa nám to na jednu otočku. A prečo to spomíname, keď ideme písať o šoférovaní?

Keď sme odchádzali vrátiť auto, vyštartoval na nás sused z bytovky s ktorým sme sa v ten deň ráno zoznamovali. Príliš sme mu nerozumeli, keďže sa rozčuľoval po francúzsky, ale hovoril niečo v zmysle, že to je jeho garáž a chce si opísať ŠPZ-ku, aby mohol poslať faktúru. Veľmi sme nechápali, o čom točí, lebo tých maximálne 10 – 15 min sme stáli na „blikačkách“ na parkovacom mieste, až kým nás nenapadlo, že sme pri vynášaní mikrovlnky zastali asi na 3 minúty pred garážou. Keď v Julke spoznal susedu, síce sa hneď ukľudnil, ale nám to nedalo a tak sme mu o dva dni, keď sme ho zbadali v garáži, ponúkli v rámci dobrých susedských vzťahov čokoládu (švajčiarsku). Bol milý a vôbec ju nechcel vziať. No hlavne sa ukázalo, že sme neblokovali jeho garáž, ale parkovacie miesto nejakého iného suseda, ktorý tam v tom čase zjavne nebol. Proste stojíte na „blikačkách“ na cudzom mieste a úplne nezainteresovaný človek vás ide udať. Asi sme mali len smolu, lebo odvtedy sme videli veľa ,,cudzích“ áut stáť pod blokom a maximálne na nich niekto dlho trúbil, keď sa vrátil domov a jeho parkovacie miesto bolo obsadené. Možno to ale čosi aj vypovedá o miestnej láske k pravidlám a my máme odvtedy pri statí pred našim blokom rešpekt. Pri ďalších jazdách za vybavením bytu sme tiež pochopili, že parkovacie miesta sú v Lausanne pomerne vzácnou komoditou. Koniec koncov, pred podpisom zmluvy na byt nám agentúra ponúkala parkovacie miesto (také, aké sme na 15 min zablokovali) za asi 100 CHF na mesiac.


Mont Pélerin mobility carsharing
Jedno z našich požíčaných áut na parkovisku pod Mont Pélerin, v pozadí Lac Léman. Výletom okolo Ženevského jazera a v Jure sa budeme venovať v jednom z nasledujúcich blogov.

Parkovanie


Vo Švajčiarsku je parkovanie rozdelené na tri zóny - bielu, modrú a žltú.

Nie, biela zóna nie je zadarmo, nebojte sa. Biele zóny sú určené na platené parkovanie, v ich okolí vždy nájdete automat, v ktorom za parkovanie zaplatíte. Okrem krátkodobého parkovania sú vo väčších mestách aj špeciálne parkoviská na dlhodobé parkovanie (v Lausanne to vychádza na 8CHF/deň po dobu max 6 dní), tie sú označené tiež bielou farbou.

V modrej zóne môžete parkovať maximálne 1 hodinu. Od 8 do 18 však potrebujete mať parkovacie hodiny (slangovo po francúzsky Maccaron, po nemecky Parkscheibe), ktoré si môžete kúpiť na benzínke či v obchode a na nich vyznačiť čas vášho príchodu. Ak hodinky nastavíte zle, nebudete ich mať a napriek tomu zaparkujete v modrej zóne, môžete dostať 40 CHF pokutu. Výnimkou sú sviatky, nedele a večery, keď môžete parkovať v modrých zónach zadarmo (aj bez hodiniek), ak nájdete miesto. Špeciálne parkovacie povolenky vydávajú obyvateľom s pobytom aj miestne úrady, a to buď na rok (u nás stojí 365 CHF), či napr. pre návštevu na 10 dní (v našom prípade za 60 CHF).

Žlté zóny označujú súkromné parkovacie miesta - neparkujte tam! Pred niektorými bytovkami sú potom parkovacie miesta pre návštevy, avšak opäť s veľmi obmedzenou dobou parkovania (napr. 3 hod). My sme s návštevou zaparkovali pred susedným blokom (keďže náš takéto miesta nemá), na čo sme pri našom návrate k autu po cca 20 min našli miestnu ,,susedu," ako nám dáva odkaz za stierač a vyhráža sa pokutou 70 CHF. Proste Švajčiarsko.



Ankunftszeit heure d'arrivée Ora d'arrivo
Parkovacie hodiny vo Švajčiarsku patria medzi "povinnú" výbavu.


Ako sme dostali pokutu


Po našich výpravách za nábytkom sme prirodzene očakávali faktúru za požičanie auta. No prišiel len pozdrav. Z polície. Za 40 CHF (a carsharingová spoločnosť si za spracovanie pokuty vypýtala ďalších 25 CHF navyše). V úseku s 30 kilometrovou rýchlosťou sme išli 35 km/h. Tolerancia radaru bola + 2 km/h. Teda od rýchlosti 33 km/h platíte. Švajčiarsko je notoricky známe svojimi radarmi a ich hlásenie je, na rozdiel od Česka a Slovenska, protizákonné. Nenájdete preto na nich ani upozornenie ani v mobilnej navigácii. Samozrejme existujú aplikácie, ktoré na radary upozorňujú, ale ak vás pri ich používaní chytia, odmena Vás neminie.

Tieto ,,odmeny" sú vo Švajčiarsku silným výchovným prostriedkom. Keď sme prišli do Švajčiarska, obdivovali sme, že vodiči nám stále na prechode zastavili, no neskôr sme zistili, že ak by to neurobili, hrozí im pokuta 140 CHF. Ak napríklad prekročíte rýchlosť o viac ako 5 km/h, pokuta bude 120 CHF. Okrem výchovného charakteru pokuty pomáhajú aj rozpočtu. V roku 2016 radary na diaľnici medzi Švajčiarskom a Talianskom zabezpečili za pol roka 68 000 pokút za celkovo osem miliónov frankov. Toto neprekvapivo ľudí asi trochu naštvalo a tak odvtedy musí polícia taliansky hovoriaceho kantónu Ticino na svojich stránkach zverejňovať umiestnenie radarov (áno, odhlasovali si to lokálne v kantóne). Pri šoférovaní vo Švajčiarsku si jednoducho musíte dávať dobrý pozor na rýchlosť. V krajnom prípade vám totiž môže hroziť až väzenie. Ale nesmiete to zjavne preháňať ani v opačnom smere. Nedávno dostal vodič dodávky s konským prívozom pokutu za to, že cez horský priesmyk vo Švajčiarsku išiel pomaly a blokoval premávku (lebo s prívesom s koňmi musíte ísť po horských cestách logicky svižne, či? :/ )


V našom prípade sme išli rýchlejšie iba nedopatrením. No pomáhajú prísne limity obmedzovať počet dopravných nehôd? Podľa prieskumu WHO má Švajčiarsko v prepočte na sto tisíc obyvateľov jednu z najmenších incidencií smrteľných nehôd na cestách. Zdalo by sa preto, že áno. Alebo žeby nie?

Rýchlym hľadaním na google sa Peťovi (Julka by to nikdy negooglila) podarilo zistiť, že medzi počtom nehôd a zmenou rýchlosti panuje podľa viacerých autorov prekvapivo jednoduchý vzťah:

Vzťah medzi počtom nehôd a rýchlosťou


kde A1 je počet nehôd pri pôvodnej rýchlosti vozidla (v) a A2 počet nehôd po zmene rýchlosti. Pre smrteľné nehody je to dokonca štvrtá mocnina zmeny rýchlosti. Ak vezmeme do úvahy náš prípad, tak pri zmene rýchlosti z 30 na 33 km/h sa počet smrteľných nehôd zväčší 1,46 ×. Ak je ale počiatočný počet či frekvencia nehôd nízka, bude aj výsledný počet pri tejto zmene rýchlosti... zanedbateľný. Dobre to dokresľuje nasledujúci graf:



The satality rate of pedestrians in crashes with passenger cars as function of the speed.

Z neho je vidieť, že v danom rozmedzí sa riziko smrteľnej nehody nijako výrazne nemení a rastie až pri väčších rýchlostiach. Prečo potom pri takto nízkych rýchlostiach pokutovať? Efekt radarov je v tomto prípade viac psychologický a drží vodičov „na uzde.“ Zatiaľ čo na Slovensku je obvykle tolerovaných 6 km/h nad povolenú rýchlosť, tu sú pokuty odstupňované podľa miery prekročenia rýchlosti. Tento psychologický efekt zabezpečuje, že pre veľkú časť vodičov je maximálna povolená rýchloosť naozaj maximálna a nie minimálna. Ale bezpečnosť pravdepodobne nebude jediný dôvod na pokuty od 33 km/h na mieste, kde je tridsiatka. Ako sme už ilustrovali vyššie, druhým (a možno aj hlavným) dôvodom takýchto pokút je aj naplnenie štátnej kasy.


Praktické rady


Keďže nevlastníme auto, neposkytneme asi úplne kompletné rady, čo si pripraviť pred a počas pobytu vo Švajčiarsku. Z toho, čo sme sa dozvedeli, si musíte do roka od zaregistrovania sa na miestnom úrade vymeniť vodičský preukaz, a to aj keď vo Švajčiarsku nejazdíte.

Ak kupujete auto, pamätajte, že okrem povinného poistenia budete pravdepodobne platiť aj nie úplne malú daň z vozidla. Btw., ak ste Talian, to povinné poistenie bude pre vás asi o pätinu drahšie ;), ak Albánec, tak dokonca o 95 %. Viac o týchto záležitostiach sa ale dozviete od povolanejších ľudí, preto ponúkame odkaz na konci článku.


V ďalších blogoch by sme sa radi venovali tomu, ako to funguje v bežnom živote vo Švajčiarku a v druhom dieli cestopisného seriálu sa pozrieme aj na výlety v okolí Ženevského jazera.



Úplne na záver ponúkame praktické rady:

  • Okrem Mobility carsharing funguje vo Švajčiarsku aj Patric Location, Enterprise-go či 2EM. Inak je to vo Švajčiarsku čo sa týka carsharingu pomerne bieda. Mobility má spomalenú apku a i keď majú v ponuke dostatok áut, počas slnečného víkendu vám ich na výber veľa nezostane. Proste absentuje konkurencia, tak načo by ste sa zlepšovali?

  • Do jedného roka od prihlásenia na miestnom úrade vo Švajčiarsku si musíte vymeniť vodičský preukaz za švajčiarsky. K tomu je potrebné doložiť potvrdenie o tom, že máte v zrak v poriadku. To je možné získať aj v očnej optike, kde je to lacnejšie ako u lekára. Inak vyplníte tlačivo (pre kantón VD vyzerá takto) a zanesiete ho na úrad, ktorý vydáva vodičské preukazy alebo na miestny úrad, kde potvrdia vašu totožnosť. Pridáte fotku s menom na zadnej strane, starý VP, kópiu povolenia na pobyt, podpis, odošlete to alebo donesiete a potom vás v schránke bude čakať nový švajčiarsky VP spolu s faktúrou za vydanie (u nás 45CHF). :D

  • Pozor na maximálnu rýchlosť na švajčiarskych cestách - mimo obce je povolených 80 km/h, na diaľnici max 120 km/h. Prehľad pokút si môžete pozrieť tu.

  • Ďalšie praktické informácie týkajúce sa nielen šoférovania nájdete napr. na tejto stránke


Zdroje:




 
 
 

Comments


Ak chcete info o nových článkoch na blogu, tak nám tu nechajte svoj e-mail:

Ak Vám do 15 min nepríde mail (ani do SPAMu),

dajte nám vedieť. :)

  • Instagram

©2022 vytvorili Peťo a Júlia s pomocou Wix.com

bottom of page