top of page
Vyhľadávanie

Vyrobené vo Švajčiarsku

  • Writer: Peťo a Júlia
    Peťo a Júlia
  • Jun 22, 2023
  • Čítanie: 5

Updated: Apr 18, 2024



Než uverejníme ďalší blog o živote vo Švajčiarsku či potulkách v okolí, pridávame vsuvku o tom, čo všetko je vyrobené vo Švajčiarsku. No ešte predtým ponúkame čiatočne súvisiaci krátky kvíz, ak by ste si chceli otestovať svoje znalosti alebo sa dozvedieť niečo nové: https://take.quiz-maker.com/QWJ49DAYG .


A teda, späť k téme, najčastejšie sa môžeme stretnúť s formulkou"Swiss made", ktorá sa vo svete stala synonymom pre švajčiarsku kvalitu. Táto značka požíva právnu ochranu a je zároveň geografickým indikátorom, čo znamená, že takto označené produkty musia byť vyrobené co Švajčiarsku. Čo sa týka použitých surovín či komponentov, v závislosti od odvetvia musia tvoriť aspoň 60 % výrobku švajčiarske produkty či diely.


Švajčiari sú známi svojimi hodinkami, čokoládou, švajčiarskym nožíkom či syrom. No málokto vie, že mnohé z vecí dennej potreby majú v skutočnosti svoj pôvod vo Švajčiarsku. V nasledujúcich riadkoch ponúkame len krátky výber rôznych položiek, o ktorých ste možno netušili, že sú buď "Swiss made" alebo že ich pôvod je práve vo Švajčiarsku.


Jedlá, nápoje a podobne


Müsli

Zmes vločiek, orieškov a ovocia, ktorá je dnes súčasťou raňajok mnohých ľudí a poznáme ju pod názvom müsli, na prelome 19. a 20. storočia ako prvý vytvoril zurišský lekár Maximilián Oskar Bircher-Benner. Pôvodne slúžili ako strava pre jeho pacientov v sanatóriu, kde sa ich snažil liečiť okrem prísneho režimu a fyzických aktivít aj zdravou stravou založenou hlavne na príjme surových surovín, zvýšeného množstva ovocia a zeleniny a tiež znížením príjmu mäsa a pečiva. Dodnes je vo Švajčiarsku známe takzvané Bircher muesli, ktoré sa pripravuje tradične tak, že sa nechajú vločky, oriešky a ďalšie suroviny v mlieku, jogurte či inej tekutine cez noc.


Fondue

Zmes syrov, ktorá sa povarí s trochou bieleho vína a korenia a následne sa do nej máčajú kúsky chleba alebo varené zemiaky. Na fondue sa používa špeciály keramický hrniec nazývaný caquelon. Niektoré švajčiarske umývačky riadu majú špeciálny program na úmývanie nádob a riadu po fondue a raclette.

Syrové fondue podávané v tradičnom hrnci caquelon. Pod hrncom je plynový horák, ktorý zohrieva syr a udržuje ho v tekutom skupenstve. Niektoré švajčiarske umývačky riadu majú špeciálny program na úmývanie nádob a riadu po fondue a raclette.
Syrové fondue podávané v tradičnom hrnci caquelon. Pod hrncom je plynový horák, ktorý zohrieva syr a udržuje ho v tekutom skupenstve.

Absinth

Alkoholický nápoj vyrábaný tradičným postupom z paliny pravej mal svoju prvú fabriku na výrobu otvorenú vo Švajčiarsku v roku 1797, už 5 rokov po vymyslení jeho receptu. V nasledujúcich rokoch bol Absinth veľmi populárny a mnohých priviedol k alkoholizmu a do blázinca. Po tom ako v roku 1905 švajčiarsky farmár pod jeho vplyvom povraždil celú rodinu jeho popularita značne klesla v Európe aj vo Švajčiarsku. Vo Švajčiarsku bol dokonca od roku 1907 až do roku 2004 zakázaný.


Ricola

Tradičné švajčiarske cukríky, ktoré dnes nájdeme vo všetkých obchodoch začali svoju históriu v dedinke Laufen (neďaleko Bazileja). Zmes 13 bylín, ktorá dodnes tvorí ich základ vytvoril Emil Richterich v roku 1940. Bylinky pomáhajú pestovať miestni farmári. Dnes vo Švajčiarsku okrem rôznych druhov cukríkov kúpite aj čaje či pilulky tejto značky. Natrafili sme aj na recept, kde pri nachaldení odporúčajú rozpustiť dva cukríky v horúcej vode a výluh potom vypiť ako čaj. Peťo to skúšal, keď mal covid (mali sme vtedy akurát doma Ricolu) a asi to funguje :D


Maggi

Július Maggi pôvodne vlastnil rodinný mlyn v Kempttale (dnes kantón Zurich) z ktorého predávali múku, ale keďže sa postupne firma musela prestať v snahe o prežitie spoliehať na tento obchod, pustili sa do výroby strukovinových polievok. Neskôr, v roku 1886, na vylepšenie ich chuti vytvorili korenie, ktoré dnes všetci poznáme pod názvom Maggi. Jeho vôňa pripomína ligurček aj keď v skutočnosti žiaden neobsahuje.


Rivella

U nás menej známa značka nápojov, ktoré sa vyrábajú z mlieka a mliečnej srvátky (vedľajší produkt z produkcie syra), ale chutí ako limonáda. Predáva sa vo viacerých príchutiach a natrafíte na ňu aj na pultoch zahraničných obchodov. Niektoré zdroje tvrdia, že Švajčiari vypijú 10 litrov Rivelly na hlavu ročne.


Alobal a celofán

Kapitolu o jedlách zakončíme týmito dvoma obalovými materiálami, ktoré majú tiež svoj pôvod vo Švajčiarsku. Len pripomenieme, že prvý je vlastne hliníkovou fóliou, zatiaľ čo ten druhý sa vyrába chemickou modifikáciou celulózy (vlákniny), a nie je teda (napriek rozšírenej mienke) plastom.

IP-suisse
Symbolom lienky sú vo Švačiarsku označené švajčiarske potraviny, ktoré pochádzajú z tzv. integrovaného hospodárstva. (zdroj: Wikpedia, N4th4n81)

Veci dennej spotreby


Auto Smart

Nie, nevyrábajú ho vo Švajčiarsku, ale s jeho myšlienkou pôvodne prišiel švajčiarsky podnikateľ Nicolas Hayek. Bol to práve on kto pomohol oživiť švajčiarsky hodinkársky priemysel v druhej polovici 20. storočia.


Suchý zips

Vynájdeniu suchého zipsu predchádzala prechádzka v Alpách. Pri nej sa plody lopúcha zachytili v srsti psa a na odeve Georgea de Mestra. Tento švajčiarsky elektroinžinier sa tým inšpiroval a vytvoril suchý zips.


Elektrická zubná kefka

Švačiari sú známi svojimi produktami ústnej hygieny, stačí si spomenúť na známu zubnú pastu a zubnú kefku Curaprox. Neprekvapí preto, že aj prvá elektrická zubná kefka bola zostrojená práve vo Švačiarsku.


Šport


Boby

Bobovanie má svoj pôvod vo švajčiarskom St. Moritze (nepliesť si s mestom St. Maurice, ktoré je tiež vo Švajčiarsku, ale na opačnom konci krajiny ;).


Lyžiarsky vlek

Aj keď prvý vlek bol zostrojený začiatkom 20. storočia v Nemecku, prvý moderný lyžiarsky vlek bol spustený do prevádzky v roku 1934 vo švajčiarskom Davose (to je, mimochodom, najvyššie položené mesto v Európe). Tak ako v Česku je neoficiálnym národným letným športom splav na kanoe či kajaku, vo Švačiarsku je to v zime lyžovanie. Nečudo, že švajčiarske deti nezriedka začínajú svoje lyžiarske kurzy už vo veku dvoch rokov.


Medicína


Diclofenac

Aj keď nie je naším úmyslom urobiť hĺbkovú rešerš liečiv či chemikálií, ktoré boli vynájdené vo Švačiarsku, na tomto mieste musíme spomenúť aspoň jedno z nich. Diclofenac, predávaný pod obchodným názvom Voltaren (žiadna reklama), je nesteroidné protizápalové liečivo, ktoré sa užíva proti rôznym typom bolestí a zápalu. Svoje uplatnenie našiel aj vo veterinárnej medicíne, kde sa však od neho v poslednej dobe upustilo. V juhovýchodnej Ázii totiž užívanie diclofenacu spôsobilo tzv. Indian vulture crisis, teda doslova indickú supiu krízu, kde následkom otravy diclofenacom, ktorý je pre supy fatálny, takmer vyhynuli tri druhy tohto mrchožravého vtáka.


Koronárny stent

Jedná sa o trubicovité zariadnie, ktoré zvnútra rozširuje koronárne cievy a okrem iného tak pomáha obmedziť poškodenia vyvolané akútnym infarktom myokardu. Prvýkrát bol použitý v roku 1986 vo Švačiarsku a vo Francúzsku.


DNA

Švajčiarsky lekár Friedrich Miescher objavil v roku 1869 vo svojom laboratóriu v nemeckom Tübingen v jadrách buniek kyslú substanciu, ktorú nazval nuclein. Trvalo mnoho ďalších rokov než ďalší vedci pochopili funkciu a štruktúru DNA, ako ju dnes nazývame.


Rady na záver

Ak sa ocitnete vo Švačiarsku, určite skúste ochutnať nielen fondue, ale aj lokálne syry a víno. To posledné menované totiž takmer nie je možné zohnať mimo Švajčiarska, keďže Švačiari exportujú len 1 % produkcie svojich vín. Švačiarske produkty sú označené symbolom lienky, prípadne geografickým indikátorom AOP (z francúzskeho Appellation d'origine protégée) či IGP (Indication géographique protégée) a miestom pôvodu vo Švačiarsku.


Ak viete o nejakých ďalších významných švajčiarskych výrobkoch či vynázeloch, napíšte nám dole do komentára.

Geografické indikátory označujúce švajčiarske produkty. (zdroj: https://www.aop-igp.ch/ueber-uns/kommunikation-und-pr/corporate-design)
Geografické indikátory označujúce švajčiarske produkty. (zdroj: https://www.aop-igp.ch/ueber-uns/kommunikation-und-pr/corporate-design)


Keď hovoríme o víne, musíme spomenúť vinice Lavaux pri Ženevskom jazere. Zdroj Wikipédia (Lorenz Poffet), v ďalšom blogu o okolí jazera snáď pridáme i fotky z našich potuliek týmito vinicami, naozaj to tam vyzerá takto.
Keď hovoríme o víne, musíme spomenúť vinice Lavaux pri Ženevskom jazere. Zdroj Wikipédia (Lorenz Poffet), v ďalšom blogu o okolí jazera snáď pridáme i fotky z našich potuliek týmito vinicami, naozaj to tam vyzerá takto.

Úplne na záver dáme tip na zaujímavý blog o Švačiarsku (česky a anglicky)

a ďalšiu stránku s užitočnými informáciami pred a počas pobytu vo Švajčiarsku




 
 
 

1 Comment


Guest
Jun 22, 2023

Švajčiarsky vedec Ulrich Karl Laemmli v roku 1970 vylepšil polyakrylamidovú proteínovú elektroforézu do podoby, ako ju poznáme dnes a významne tak posunul výskum v oblasti molekulárnej biológie a biochémie.

Like

Ak chcete info o nových článkoch na blogu, tak nám tu nechajte svoj e-mail:

Ak Vám do 15 min nepríde mail (ani do SPAMu),

dajte nám vedieť. :)

  • Instagram

©2022 vytvorili Peťo a Júlia s pomocou Wix.com

bottom of page